69 Görüntülenme
Cannibal Holocaust
5.8 IMDB Puanı

Cannibal Holocaust

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 95 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Gianfranco Clerici, Giorgio Stegani
Yönetmen Ruggero Deodato'nun “Yamyam Üçlemesi”nin ikinci ayağını oluşturan filmde, Amazon’daki yerli kabilelerle röportaj yapmak için giden belgesel film ekibinden bir daha haber alınamaması üzerine bir antropolog ve beraberindeki 3 insanın kaybolan ekibi arayışa çıkması anlatılmaktadır. “En iyi efekt gerçek olanıdır” sloganıyla çekilen, istismar sinemasının çok konuşulan örnekleri arasında olan film, vahşet, kan, cinsel istismar, şiddet ve sadizmin uç noktalarda olması ve hayvanların gerçekten katledilerek öldürülmesi gerekçesiyle “snuff film” suçlamasına maruz kalmış, 50’nin üzerinde ülkede yasaklanmıştır. Filmde öldürülen oyuncuların gerçekten öldürüldüğü iddiası ortaya atılınca Ruggero Deodato hakkında cinayet soruşturması açılmış, Deodato’nun rol icabı öldürülen oyuncuları teker teker bulup mahkemeye getirmesiyle dava düşmüştür.

Halen daha tam anlamı ile dünya üzerindeki yaşamı keşfetmiş durumda değiliz, bu bitki, hayvan olduğu kadar insan türü ile de yakından ilgili; çünkü halen daha amazonlar gibi balta girmemiş ormanlar var, halen daha içlere doğru ilerledikçe bizden çok farklı yaşam süren, gelişmeden nasibini almamış, kendi halinde hayat süren topluluklar var… Belki de hiç bir zaman tam anlamıyla kimlerden habersiz yaşıyoruz bilemeyeceğiz!

Gore sinemanın meşhur kült filmlerinden biri olan Cannibal Holocaust, açık açık söylemek gerekirse; her bünyenin kaldıracağı bir film değil.

İtalyan yönetmen Ruggero Deodato'nun artık klasiklerden sayılan bu filmi; bazı bünyelerin dediği gibi kötü bir film değil. Aksine çok zor bir işin altından kalkıyor. Bir yamyam filmi olarak mesajını sonuna kadar veriyor. Bunu alan alıyor, alamayan düşünsün...